Галерия "Сердика" представя изложба с творби от фонда си по повод своята 10-а годишнина. Експозицията ще бъде открита на 13 ноември, информират организаторите.
Музей на модерното изкуство (МоМА) в Ню Йорк беше домакин на бенефис, посветен на актьора и режисьор Самюъл Л. Джаксън, предаде Асошиейтед прес.
Семейството и приятели почетоха неговата кариера, изпълнена с касови хитове, герои и емблематични реплики.
Актьорът се придържаше към по-сантиментална реч по време на благотворителната вечер, докато близките го почетоха с някои от най-популярните му реплики, отбелязва Асошиейтед прес.
"Имах щастието да изиграя широк спектър от персонажи, като от всеки научих нещо ново и винаги нося частица от тях", каза той.
На 75-годишна възраст Джаксън създава холивудско наследство, което продължава вече 40 години. От ролята на Мейс Уинду в сагата "Междузвездни войни" или Ник Фюри в киновселената на "Марвел" до емблематичните образи на Куентин Тарантино - Джулс в "Криминале" и Ордел в "Джанго без окови", той неведнъж е пока
Силвия и Теди Кацарови ще са част от 22-рото издание на международния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра“ във Велико Търново, съобщи на пресконференция директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева.
Събитието ще се проведе от 27 до 29 септември, като основната програма ще е в Голяма зала на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ с вход свободен.
Силвия Кацарова ще е почетен председател на журито на конкурса, а Теди – един от членовете на комисията, посочи Начева.
Председател ще е преподавателят в Катедра „Музика“ на Великотърновския университет проф. Сребра Михалева. Останалите, които ще оценяват участниците са: продуцентът Роко Палацо (Италия), вокалният педагог проф. д-р Родика Рошиору (Молдова), младата поп и джаз изпълнителка Доминик Симионеску (Румъния), ф
Фестивал "Есенни театрални срещи" ще се организира в Русе от утре до 13-и октомври (неделя). В него ще представим не само театъра, но също литературата и киното, а русенци ще могат да разговарят с любими артисти и писатели на предвидените "Срещи с автограф". Това каза в интервю председателят на сдружение "Кауза Пещера" Катя Костова, която е основен организатор и творчески директор на фестивала.
Началото ще бъде поставено утре следобед със среща - разговор с писателката Здравка Евтимова. След това Русенският театър ще представи спектакъла "Странна случка с куче през нощта" - на режисьора и директор на културния институт Боян Иванов.
Изложбата "Васил Гендов между театъра и киното" ще бъде открита на следващия ден. Доц. д-р Александър Донев ще представи списанието "Проблеми на изкуството", на което е главен редактор, и ще разговаря с публиката.
П
Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация.
„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.
В събитието ще участват дуо в състав Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.
До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива
Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.
Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца.
Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк
"Галерия "Сердика" е представяла и ще продължи да представя на скъпата си публика, както автори на класическата живопис и скулптура, така и на модерното, съвременно българско изкуство“, казват от екипа.
Галерията е открита в края на 2014 година. Тя е част от дружеството „Пазари Възраждане“ ЕАД към Столична Община. Намира се на територията на най-големия и най-стар пазар - Женски пазар. Откриването на галерията през 2014 година е дело на тогавашния кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кмета Тодор Чобанов и посланика на Израел към 2014 година – Шаул Камиса Раз.
/ВСР
Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.
Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.
Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.
Младежка филхармония „София“ при Национално музикално училище „Любомир Пипков“ – София с диригент Славил Димитров ще представи концерт тази вечер в Плевен като част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. За това съобщават от Плевенската филхармония.
Солисти ще бъдат Александра Либензон – виолончело, Никол Самарева – арфа, Леа Тодорова – сопран, Любомир Шарков – тенор, Виктор Василев – пиано, Дара Карагьозова – цигулка, Павел Копев – виола, Макс Стоянов – цугтромбон, Димитър Димитров – кларинет, Алекс Стойнев – саксофон и Цветелина Занкова – валдхорна.
В програмата са включени: Концерт за виолончело и оркестър, първа част от Йохан Кристиан Бах; „Бароково фламенко“ от Дебора Хенсън-Конант
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.
Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Тър
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“.
Експозицията ще бъде открита на 19 ноември и ще продължи до 11 февруари, съобщават организаторите.
„Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“ е изложба, която проследява пластичните търсения на автора в края на 60-те и началото на 70-те години на XX век. Къпещи се, тоалет, размисъл и свян - голите скулптурни тела в различни състояния непосредствено кореспондират с неговите рисунки от този период“, отбелязват от екипа.
По думите им в експозицията се включват и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век.
Те уточняват, че в основата на изло